Doç. Dr. Osman Yıldırım Obezite Cerrahisi

Telefon

0 (538) 315 20 89

Gastrik Bypass – (Mide by-pass) Ameliyatı

By-pass kelime olarak ulaşılacak olan yere, normal yolu devre dışı bırakarak başka bir yoldan varılması demektir. Obezite cerrahisi yöntemlerinden biri olan mide by-pass ameliyatında ise önce mide küçültülür. Midenin üst kısmı kesilerek 20-50 cc lik küçük bir mide oluşturulur, ancak alt tarafta kalan mide kısmı çıkarılmaz. Daha sonra ince barsağın başlangıç kısmından 50-100 cm lik kısmı kesilerek ayrılır. İnce barsağın bu ilk kısmı devre dışı bırakılarak, oluşturulan küçük mide ile ince barsağın alt tarafta kalan kısmı arasında bir bağlantı yapılır. Bu bağlantının 150-200 cm uzağından devre dışı bırakılan başlangıç ince barsak arasında bir bağlantı yapılır.

Bu ameliyatta mide küçültüldüğü için hasta daha az yiyerek doygunluk hisseder (Restriktif: kısıtlayıcı etki), ayrıca yiyeceklerin çok azı emildiği için (Malabsortif: Emilim bozucu etki) ayrıca zayıflatıcı etkisi vardır. On iki parmak barsağı, safra, pankreas sistemi ve ince barsağın başlangıcının devre dışı kalması Tip 2 DM’li hastaların şekerinin düzelmesine de katkı sağlar.

Bu devre dışı kalma nedeniyle yiyeceklerle birlikte başta Ca (Kalsiyum) ve Fe (Demir) olmak üzere bazı vitamin ve minerallerin de emilimi bozulur. Bu nedenle by-pass’lı hastalar ömür boyu vitamin ve mineral desteğine muhtaçtır ve sürekli kontrol altında tutulmalıdır.

    Bilgi Almak İster misiniz?